
SAVJETI ZA RODITELJE
Kutić stručnih suradnika
Kratke vježbe za djecu – “Mindfulness”
Pročitajte više
Psihološka samopomoć u samoizolaciji ili karanteni – preporuke i savjeti za očuvanje mentalnog zdravlja
Pročitajte više
O panici
Pročitajte više
POLAZAK U VRTIĆ
(Materijal pripremila radna grupa Sekcije predškolskih psihologa)
Odvajanje od osoba koje volimo uvijek je bolno, pogotovo malom djetetu koje još nije imalo puno susreta s ljudima izvan svog doma. Pri polasku u jaslice i vrtić mnoga djeca osjećaju strah zbog odvajanja od roditelja, jedinih osoba koje su do tada o njima brinule. U isto vrijeme javlja se i strah od nepoznatih ljudi. No, iako je djeci teško kad se moraju odvojiti od roditelja, odvajanje je ipak važan i neizostavan dio normalnog procesa odrastanja svakog djeteta.
Čudesan lijek protiv tuge i straha koje mnoga djeca osjećaju kod dolaska u vrtić ne postoji, no mnogo se toga može učiniti kako bi prijelaz od kuće do vrtića bio manje stresan.
Imajte na umu:
Djeci do tri godine – važna je odrasla osoba (odgajateljica).
Četverogodišnjacima – važne su igračke i igranje s njima.
Petogodišnjacima i starijoj djeci – važni su
Kako bi djetetu prilagodba prošla što brže i bezbolnije:
PRIPREMITE SE NA VRTIĆ
• Saznajte o vrtiću sve što vas zanima.
• Posjetite vrtić (uz najavu!).
• Donesite odluku i kad ste vi odlučili (što ste vi sigurniji, bit će i vaše dijete!) – započnite pripremati dijete.
PRIPREMITE DIJETE NA VRTIĆ
• Recite djetetu da ste odlučili upisati ga u vrtić.
Znajte:
UKOLIKO JE RODITELJ UZNEMIREN I UPLAŠEN ZBOG ODVAJANJA, BIT ĆE I DIJETE.
• Nikad ne prijetite djetetu vrtićem „U vrtiću ćeš moraš slušati“, „U vrtiću ćeš morati sve pojesti!“ i sl. jer tako dijete odbijate od vrtića.
• Ne uvodite veće promjene u djetetov način života prije polaska u vrtić (odvikavanje od bočice, pelena i sl.) jer je polazak u vrtić značajna promjena koju dijete mora prihvatiti.
• Zajedno s djetetom pripremite „torbicu“ za vrtić.
• Zajedno s djetetom dođite na razgovor s jednim od članova stručnog tima. Razgovarat ćete o djetetovom zdravlju, razvoju, navikama, potrebama …).
Sve ovo može olakšati iščekivanja polaska u vrtić!
A KAD DIJETE KRENE U VRTIĆ …
• Prvi ga dan dovedite Vi – roditelji, a ne baka, dadilja ili susjeda.
• Prvi dan (a može i koji dan više) proboravite s djetetom u skupini (ne zaboravite papuče!).
• Postupno produžujte djetetov boravak u vrtiću.
• Objasnite djetetu gdje ćete biti i što ćete raditi dok je ono u vrtiću. Nikako ne govorite „brzo se vraćam!“, a onda vas nema cijeli dan.
• Oprostite se s djetetom kad ga ostavljate u vrtiću i recite mu „vratit ću se po tebe“.
• Ne napuštajte dijete naglo, bježeći. Kad odlazite pobrinite se da vaše dijete zna da odlazite – to je nešto na čemu dijete gradi svoje povjerenje u vas.
• Ne produžujte opraštanje beskonačno, jer to uznemiruje dijete. Pri odvajanju od djeteta ostanite smireni, strpljivi, nježni, ali i odlučni. Svakodnevni rituali djeci olakšavaju rastanak – npr. zagrlite dijete, dajte mu pusu i mahnite – svaki dan to činite na isti način.
• Dopustite djetetu da u vrtić ponese omiljenu igračku ili predmet (kao vezu s obitelji i kućom) – koji će smanjiti osjećaj samoće i nesigurnosti.
• Dolazite po dijete u dogovoreno vrijeme.
• Budite točni kada dolazite po dijete. Vašim kašnjenjem dijete postaje nesigurno, nestrpljivo i nepovjerljivo.
NAJČEŠĆA PONAŠANJA U PRILAGODBI
• Neka su djeca sklonija reakcijama na fiziološkom planu (odbijanje hrane, odbijanje spavanja, probane smetnje, često pobolijevanje). Neka su djeca sklonija reakcijama u ponašanju (plač, agresivnost, povučenost …). Jedna od mogućih reakcija je i regresija u ponašanju – što znači da će se kod djeteta pojaviti oni oblici ponašanja koji su karakteristični za raniju, već savladanu fazu razvoja, npr. dijete ponovo počne mokriti, sisati prst, puzati – iako je već hodalo, tražiti dudu …
Regresije se obično javljaju u onom ponašanju koje dijete upravo intenzivno usvaja ili usavršava i koje još nije stabilno – pa tako u prilagodbi dijete nema dovoljno energije za istodobno usavršavanje nekog novog ponašanja.
Sve ove promjene u ponašanju prolaznog su karaktera. Nestat će kad se dijete prilagodi novom prostoru, djeci, odraslima, novom načinu života i novim pravilima.
• Pokažite djetetu prihvaćanje i razumijevanje njegovih osjećaja.
• Nemojte nikad ismijavati dijete zbog plača ili straha od odvajanja. Normalno je da se vaše dijete rastuži i rasplače kad odete.
• Nemojte podmićivati dijete (slatkiši, igračke…) kako ne bi pokazivalo tugu ili strah.
• Vodite dijete u vrtić koliko god je to moguće redovito, pogotovo u vrijeme prilagodbe. Nakon stanke od vrtića, dijete će prilagodbu morati proći ispočetka.
• Recite odgojiteljicama sve što smatrate važnim (o navikama djeteta, kako ga tješite, što voli, a što ne i sl.). upozorite odgojitelja ukoliko se nešto zbiva u djetetovu životi, a što može utjecati na njegovo ponašanje.
• Naoružajte se ljubavlju i strpljenjem! Svoj strah od odvajanja i od novih situacija djeca izražavaju na razne načine i u vrtiću, ali i kod kuće. To su normalne reakcije i sve će to proći!
• Kako bi faza prilagodbe što brže i što bezbolnije prošla najviše im trebaju vaša pažnja, vaše strpljenje i ljubav.
• Važno je ostvariti dobar kontakt s odgajateljima, jer oni postaju važne osobe u životu djeteta i dijete će biti smirenije i osjećat će se sigurnije ako vidi kako njegovi roditelji razgovaraju s odgajateljima ljubazno i s povjerenjem.
• U slučaju potrebe obratite se stručnom timu vrtića.
PRAVO DJETETA NA ZDRAVLJE
Svako dijete koje boravi u vrtiću ima pravo kvalitetno zadovoljavati svoje potrebe, a vrtiću je obaveza poštivati dječja prava. Jedno od temeljnih dječjih prava je – PRAVO NA ZDRAVLJE.
U DV Maslačak posebna briga se posvećuje zdravstvenoj zaštiti djece. Zadaća vrtića je da prati rast i razvoj svakog djeteta, da djetetu omogući pravilnu prehranu, tjelesnu higijenu, povoljne emocionalne uvjete, higijenu igre i sna, te da mu osigura sigurno okruženje.
Dijete se uči prepoznavati svoje potrebe i načine njihovog zadovoljavanja na optimalan način, osamostaljuje se i uči odgovornim zdravstvenim ponašanjima.
KAKO SE PROVODI ZDRAVSTVENA ZAŠTITA U VRTIĆU
– praćenjem tjelesnog i psihičkog zdravlja
– osiguranjem adekvatne prehrane i praćenja stanja uhranjenosti (mjerenje visine, vaganje)
– mjerama pojačane stimulacije kod blažih odstupanja u razvoju
– sprečavanjem širenja infekcija i nadzorom pobola djece
– nadzorom procijepljenosti djece
– zdravstvenim odgojem djece, roditelja i osoblja
– pružanjem hitne pomoći
– nadzorom nad higijenskim načinom života
– suradnjom vrtića s ustanovama zdravstvene i socijalne zaštite
NAJČEŠĆI ZDRAVSTVENI PROBLEMI
– povećana izloženost akutnim infekcijama, osobito onim koje se prenose kapljičnim putem (govorom, kašljem, kihanjem)
-otežano emotivno prilagođavanje djece
RAZLOZI IZLOŽENOSTI INFEKCIJAMA
Povećan rizik od infekcije je uzrokovan nezrelim imunitetom malog djeteta, te relativno velikim brojem djece koji okružuje dijete.
EVIDENCIJA BOLESTI KOD DJECE U VRTIĆU ILI – ZAŠTO TREBAMO ISPRIČNICU NAKON BOLOVANJA
Od prvog dana polaska Vašeg djeteta u vrtić gnjavimo Vas sa kojekakvim zahtjevima, a liječnička potvrda koju tražimo nakon bolovanja Vaše djece, jedan je od zahtjeva koji Vas, sigurni smo, ponekad nervira i ne vidite baš pravu svrhu istog. No, taj zahtjev nije samo neki naš hir. Donijeti ispričnicu nakon bolovanja zakonska je obaveza. Prema podacima na ispričnici dužni smo u Vrtiću pratiti izostanke djece zbog zdravstvenih razloga, evidentirati ih u osobnu dokumentaciju djeteta, a na kraju godine podatke o razlozima i broju izostanaka prezentirati u službenom izvješću. Cilj je ovog praćenja kontrola epidemiološke situacije u Vrtiću radi poduzimanja pravovremenih mjera za zaštitu zdravlja djece u kolektivu, te suzbijanje širenja infektivnih bolesti.
Za ostvarenje ovog cilja izuzetno nam je važna dobra suradnja s roditeljima, zato i sada apeliramo na Vas:
– ako su djeca bolesna, preporuka je da ostanu kod kuće, osobito ako Vaše dijete pokazuje jedan ili više sljedećih znakova bolesti:
*Temperatura preko 38°C
*Neuobičajene mrlje ili kožni osipi, osim ako se ne radi o ograničenom osipu od pelena
*Proljev ili povraćanje jednom ili više puta u jednom danu.
*Temperatura preko 38°C
*Neuobičajene mrlje ili kožni osipi, osim ako se ne radi o ograničenom osipu od pelena
*Proljev ili povraćanje jednom ili više puta u jednom danu.*Uši, svrab ili znakovi drugih nametničkih bolesti
*Jak kašalj od kojeg dijete pocrveni ili poplavi
*Otežano ili ubrzano disanje
*Konjunktivitis
*Neuobičajeno tamni urin i/ili siva ili bijela stolica
*Ukočeni vrat
*Upaljeno grlo ili poteškoće kod gutanja
*Zarazni kožni osipi (vodene kozice,ospice ili dr.)
– za djecu koja se razbole u vrtiću, pozvat ćemo roditelje i zamoliti da ih odvedu kući ili liječniku.Lijekovi, vitamini ili posebna prehrana ne daje se djeci bez pisanih uputa koje je ovlašteni liječnik propisao za određeno dijete.
– informirajte odgajatelje telefonom ako je vaše dijete boluje od : bakterijske upale grla, upale pluća, vodenih kozica, šarlaha, konjuktivitisa, mononukleoze, gripe, trovanja salmonelom ili od neke druge teže infektivne bolesti;
– po povratku nakon bolovanja u vrtić obavezno donesite ispričnicu od liječnika na kojoj mora pisati: ime i prezime djeteta, vrijeme izostanka – datum početka i završetka bolovanja i razlog, odnosno šifra bolesti.
Ako je bolesno dijete u skupini, povećava se rizik pobolijevanja ostale djece, a bolesno dijete iziskuje posebnu njegu, koju mu vrtić tada ne može pružiti.
Vrijeme je prehlada i gripe. Obično mislimo kako već sve znamo o ovim bolestima. Ipak, nudimo vam, kao podsjetnik, nekoliko korisnih savjeta o prepoznavanju, zaštiti i borbi protiv ovih nama omrznutih zimskih neprijatelja.
PREHLADA je akutna, virusna upala sluznice nosa koja katkada zahvaća i ždrijelo. To je vrlo blaga bolest, karakterizirana hunjavicom i kihanjem, začepljenošću nosa, te osjećajem suhoće ždrijela. Obična prehlada je najčešća bolest čovjeka uopće.
Običnu prehladu uzrokuju različiti respiratorni virusi, najčešće oni slabije patogenosti, odnosno s manjom agresivnošću. Najbrojniji su i najvažniji rinovirusi, a poznato je više od 100 različitih tipova. Najčešće obolijevaju mala djeca zbog relativne neotpornosti na infekcije i učestalim kontaktima s drugom djecom u vrtićima i školama. Djeca mogu biti prehlađena 6-10 puta godišnje a odrasle osobe 2-4 puta , iako se to razlikuje od osobe do osobe.Liječe se samo simptomi.
GRIPA ILI INFLUENCA je akutna virusna bolest respiratornih sluznica izazvana virusima gripe tipa A ,B, ili C. Simptomi upale sluznica kombinirani su sa simptomima cijelog tijela. Prvenstveno se prenosi udisanjem čestica virusa prilikom kihanja ili kašljanja zaražene osobe, a može se prenijeti i ako se kontaminiranim rukama dodiruju sluznice oka, usta ili nosa. Gripa nastupa naglo, s visokom temperaturom, bolovima u mišićima, zglobovima, respiratornim simptomima, u trajanju intenzivno 4-6 dana. U starijih osoba i kroničnih bolesnika gripa može pogoršati postojeću bolest i biti uzrok smrtnog ishoda. Liječenje je simptomatsko tako da nekakvog specifičnog lijeka za ubijanje virusa gripe nema. Zadnjih godina postoje antivirusni lijekovi koji mogu umanjiti učinak virusa te ublažiti simptome i skratiti vrijeme bolesti, ali ne mogu spriječiti nastanak bolesti.
SIMPTOMI | GRIPA | PREHLADA |
Početak bolesti | nagli početak, | postepen razvoj bolesti |
Trajanje bolesti | 7-10 dana ili duže | 3-5 dana |
Vrućica | visoka temperatura | rijetko |
Glavobolja | nagli početak, intenzivna bol | blaga |
Bol u mišićima | jaka bol | blaga |
Drhtavica | uobičajena | nije uobičajena |
Umor, slabost | izražen umor koji | blagi |
Iscrpljenost | često prisutan simptom | nikad |
Kašalj | suhi kašalj | produktivni kašalj |
Kihanje | ponekad | uobičajen simptom |
Začepljen nos | ponekad | česti simptom, spontano prolazi unutar tjedan dana |
Bolno grlo | ponekad | uobičajeno |
Komplikacije | bronhitis, upala pluća, pogoršanje postojeće kronične bolesti, može biti životno ugrožavajuća | upala sinusa, upala srednjeg uha |
OPĆE UPUTE O ZAŠTITI OD INFEKCIJE GRIPOM
• izbjegavajte boravak u zatvorenim prostorima u kojima boravi mnogo ljudi
• redovito prozračujte ( i po mogućnosti vlažite ) prostorije u kojima boravite
• često perite ruke vodom i sapunom ili koristite alkoholni dezinficijens
• izbjegavajte doticanje lica (oči, usta, nos) rukama koje niste prethodno oprali
• prilikom kašljanja i kihanja prekrijte usta i nos papirnatom maramicom, ukoliko nemate pri ruci maramicu učinite to u rukav (unutrašnji dio lakta)
• obogatite prehranu voćem i povrćem
ŠTO DJECA UČE U VRTIĆU
PRAVILNO PRATI RUKE:
• namočiti ruke toplom tekućom vodom
• nanijeti tekući sapun i pažljivo prati (barem dok nabroje do 10-15) gornji dio šake, prostor između prstiju, palac, jagodice prstiju i nokte
• isprati ruke pod mlazom tekuće vode
• obrisati ruke papirnatim ručnikom
NE DIRATI LICE PRLJAVIM RUKAMA
PRAVILNO KIHATI (kihnuti u maramicu ili u rukav)
ČUVATI SVOJE ZDRAVLJE
• vježbati
• jesti hranu bogatu vitaminima
• biti na svježem zraku
• piti tople napitke (čaj, mlijeko i sl.)
Zahvaljujemo Vam na suradnji i ovaj put!
Zdravstvena voditeljica
Što je korona – slikovnica
Više u PDF prilogu: Što je korona – slikovnica
Preporuke za razgovor s djecom tijekom epidemije izazvane koronavirusom (COVID-19)
Više u PDF prilogu: Preporuke za razgovor s djecom tijekom epidemije izazvane koronavirusom (COVID-19)
Obiteljski život u vrijeme opasnosti od koronavirusa
Više u PDF prilogu: Obiteljski život u vrijeme opasnosti od koronavirusa
Slikovnica koronavirus
Više u PDF prilogu: Slikovnica koronavirus
Kućni red Dječjeg vrtića Maslačak je skup pravila ponašanja kojih su se dužni pridržavati radnici vrtića,
roditelji i skrbnici djece, te sve druge osobe koje surađuju ili se nalaze u prostoru Vrtića.
Više u PDF prilogu: Kućni red
Sigurnost djece u vrtiću – Mjere sigurnosti i protokoli postupanja u kriznim situacijama
Više u PDF prilogu: Mjere sigurnosti
Bavljenje sportom prvi je korak prema zdravom načinu života, a kad govorimo o djetetu možemo reći i prvi korak ka stvaranju navike aktivnog bavljenja sportom.
Kako izabrati pravi sport za dijete i kada se dijete može početi baviti nekim sportom?
Kod uključivanja djeteta u sport treba voditi računa o individualnosti svakog djeteta, kao i vrsti sporta. Dijete dijelom posjeduje karakteristike tipične za njegovu dob, ali ima posve specifične i njemu samom osobite interese, potencijale, sposobnosti i osobine.
Prema nekim teoretičarima početak bavljenja pojedinim sportom sve se više približava datumu rođenja. Ipak da bi malo dijete uveli u sport i da to iskustvo bude pozitivno od početka, odnosno da se izbjegne mogućnost da dijete zamrzi sport za cijeli život dobro je da roditelj bude informiran o pozitivnim ali i o mogućim negativnim utjecajima pojedinog sporta.
Odgovore na brojna pitanja roditelji mogu pronaći u knjizi
J. Sindika «sport za svako dijete», ostvarenje, buševec 2008.
Osnovno je pravilo da ranim obučavanjem treba početi u sportovima u kojima se tehnike naslanjaju na prirodne oblike kretanja. Što su djeca manja preporučaju se sportovi s niskim težištem kretanja (plivanje, gimnastika, atletika, skijanje, judo).
PREMA dr. med. S. BUČAN IDEALNI TRENINZI ZA SVAKU DOB IZGLEDAJU OVAKO:
GODINE | RAZVIJENE MOTORIČKE SPOSOBNOSTI | AKTIVNOSTI KOJE SE SAVJETUJU |
4 godine | Dijete nastoji modificirati naučene pokrete, poprima osjećaj za ritam | Rolanje, bicikl, igre u bazenu, judo |
5 godina | Savladava pokrete imitirajući druge, kreće se s više mekoće i fleksibilnosti | Rolanje, bicikl, gimnastika, judo, igre u bazenu |
6 godina | Izučava složenije motoričke pokrete, bolje reagira na napore | Rolanje, bicikl, gimnastika, judo, plivanje, trčanje, skokovi |
7 godina | Reagira većom brzinom, ima dobru aerobnu izdržljivost, zna trčati mijenjajući smjer | Rolanje, bicikl, gimnastika, judo, plivanje, trčanje, skokovi, sportske igre |
8 godina | Reagira brže, ima dobru aerobnu sposobnost | Rolanje, bicikl, gimnastika, plivanje, sportovi s loptom, atletika, tenis, judo |
9 godina | Ima dobru aerobnu sposobnost, zna kontrolirati skokove, brzo je u kretanju | Sportske igre, atletika, tenis, mačevanje, judo, rolanje, bicikl, plivanje |
10 godina | Savladava tehnike različitih sportova i brzo trčanje s promjenom smjera, poboljšava izdržljivost | Svi sportovi. To je najbolje razdoblje za savladavanje tehnika. |
11 godina | Savladava tehnike različitih sportova, jača izdržljivost, brzinu, spremnost na reagiranje, kontrolu tijela | Svi sportovi. To je najbolje razdoblje za savladavanje tehnika. |
12 godina | Savladava tehnike, uči taktizirati, odmjeravati i raspoređivati snagu. Sve je bolje u brzom trčanju i izdržljivije. | Svi sportovi. To je najbolje razdoblje za savladavanje tehnika. |