eTwinning
„Rise And Shine“
Djeca i odgojitelji iz skupine Candies uključili su se u međunarodni eTwinning project „Rise And Shine“. Kroz ovaj projekt nastojat ćemo promicati psihičku otpornost djece kako bi bili sposobni nositi se sa svojim obvezama u školi u početku, ali i kasnije kao članovi društva.
Ciljevi koje želimo postići su:
- razvijati djetetovu sposobnost da upravlja svojim stresom i bavi se strategijama suočavanja s različitim problemima.
- pomagati u stvaranju odnosa, odnosno sposobnosti djeteta da stvara zdrave međuljudske odnose.
- -razvijati vještine koje vode pronalaženju rješenja.
- -razvijati . sposobnost djeteta da upozna svoje snage i koristi ih u svakodnevnom životu.
- poticati brigu o sebi koja će poboljšati fizičko i psihičko stanje.
U projekt su uključena djeca iz sedam europskih zemalja (Grčka,Španjolska,Italija,Poljska,Turska, Rumunjska i Hrvatska.).Projekt smo započeli upoznavanjem djece i odgojitelja.Upoznali smo zastave zemalja partnera i naučili nekoliko riječi na njihovom jeziku.( https://youtu.be/66c4MokjSWQ).Osmislili smo logo i maskotu projekta.
Natures Canvas: Discovering the Earth`s Wonders
Odgojna skupina katoličkog vjerskog odgoja Krijesnice, sudjelovala je od veljače do lipnja 2024.godine u eTwinnig projektu Natures Canvas: Discovering the Earth`s Wonders
Više o projektu: Natures Canvas Discovering the Earths wonders
ETWINNING U MASLAČKU
Nekoliko skupina Dječjeg vrtića Maslačak, uz podršku pedagoginje, aktivno se uključilo i u provođenje Etwinning projekata. Kroz projekte koji se provode u suradnji s odgojiteljima iz drugih zemalja, osim što se bave odabranom temom, uče o kulturi i običajima drugih zemalja, putem videopoziva, poruka i fotografija koje si međusobno šalju.
CHRISTMAS IN EUROPE
Skupina Krijesnice aktivno se uključila u provedbu projekta Christmas in Europe. Surađivali su s dječjim vrtićima iz Poljske, Španjolske, Francuske, Bugarske i Latvije. Glavni cilj projekta je pobuditi interes djece za tradiciju i običaje vezane uz proslavu Božića u našoj zemlji i inozemstvu. Odgojiteljice su zajedno s djecom predstavili naše blagdanske običaje, pjevali božićne tradicionalne pjesme i razgovarali putem video poziva.
Tokom ovog projekta Krijesnice su stekle nove prijatelje diljem Europe, upoznali se s božićnim običajima i tradicijom drugih zemalja, razmijenili iskustva slavljenja Božića putem asocijacija koje nas vežu za Božić, međusobno podijelili čestitke i ideje božićnih ukrasa, izradili logo projekta.
TIHA NOĆ – PRIČAJ MI O SVOJOJ BOŽIĆNOJ TRADICIJI.
Skupina Krijesnice ponovno se aktivno uključila u provedbu projekta Tiha noć – pričaj mi o svojoj božićnoj tradiciji. Glavni cilj projekta je pokazati i upoznati tradicije i običaje Božića koji se slave u različitim zemljama. Svaka zemlja ima svoje tradicije koje Božić čine lijepim i jedinstvenim. Njihovo dijeljenje među djecom proširuje znanje, otvara dječje umove i probuđuje kulturnu svijest. Djeca su snimila pjesmu Tiha noć na zavičajnom jeziku, dijelili iskustva i fotografije pripreme za veliki blagdan: pečenje kolača, izrade adventskog kalendara, božićnog drvca – kako ga kitimo, ukrasi koje sami izrađujemo. Izmjenjivali su božićne želje na zavičajnom i engleskom jeziku. Svoje želje prikazali su kroz našu dramatizaciju Božićna priča. U projekt su se uključili vrtići i škole iz Poljske, Bugarske, Italije, Grčke i HR.
COLORFUL WORLD
Djeca iz skupine Candies uključila su se u eTwinning project Colorful World. Cilj projekta je da djeca upoznaju stvaralaštvo svjetski poznatih slikara, a isto tako da drugima prestave jednog slikara iz naše zemlje. Na projektu surađujemo sa partnerima iz osam europskih zemalja, pa je to prilika da upoznamo te zemlje, njihovu kulturu, običaje i jezik. Provedene aktivnosti izmjenjujemo na Twinspaceu projekta. Sudjelovanjem u projektu djeci je omogućeno sigurno korištenje digitalne tehnologije te utjecaj na razvoj svijesti o edukativnim mogućnostima tehnologije.
Grgurić i Jakubin (1996) smatraju da je djeci već u predškolskoj dobi potrebno omogućiti što neposredniji kontakt djeteta s umjetničkim djelom zato što djeca od najranije dobi osjećaju i doživljavaju estetičke vrijednosti. Likovne aktivnosti potiču fokusiranje, odnosno, usmjeravanje pažnje, pa tako učestalo bavljenje likovnošću djeluje na bolju koncentraciju i u drugim aktivnostima; likovne aktivnosti potiču opuštanje cijelog organizma i lučenje hormona sreće, što rezultira kvalitetnijim življenjem; upotreba različitih materijala, rješavanje problema koje donosi likovni proces, eksperimentiranje i traženje novih spoznaja pridonosi razvoju divergentnog mišljenja, a samim time i kreativnosti (Balić – Šimrak, 2010)
Erasmus
KA1 mobilnosti
KA1 MOBILNOSTI
KA1 mobilnosti pružit će sudionicima projekta nova znanja i vještine za rad s djecom s posebnim potrebama i njihovim roditeljima omogućiti kvalitetniju integraciju u redovnu odgojno – obrazovnu praksu. Nove metode i alati pomoći će odgojiteljima organizirati primjerene aktivnosti, obogatiti vrtićko okruženje te razviti nove i otvorenije pristupe prema drugima i drugačijima. Također će bolje razumjeti potrebe djece s posebnim potrebama kao i drugoj djeci omogućiti da razvijaju toleranciju i spremnost na pomoć drugačijima od sebe. Unaprijediti će se jezične kompetencije sudionika, što će pomoći europskoj dimenziji rada ustanove i većoj uključenosti u međunarodne projekte te olakšati uključivanje u kurikulume vrtića iz drugih zemalja.
Creative teaching tehniques to promote inclusive education
Odgojiteljice Marta Sabolek i Ana Gabričević prisustvovale su KA1 mobilnosti pod nazivom „Creative teaching tehniques to promote inclusive education“ koja se odvijala 5 dana na Tenerifima (Španjolska), u organizaciji udruge Eduplus .
Kroz mobilnost potiče se metodologija aktivnog učenja: suradničko učenje, iskustveno učenje i primjeri iz stvarnog života, obrazovanje na otvorenom i okoliš , učenje temeljeno na igri. Također, polaznici mobilnosti stječu vrijednosti i komunikacijskih vještina: poštovanje i tolerancija, empatija i različitost, kritičko razmišljanje. Polazišta od kojih se kretalo prilikom učenja na mobilnosti su: povezivanje s vlastitim tijelom i emocijama, interes za drugoga: empatija-potrebe i izazovi, holistički pristup, učitelji su heroji- samopouzdanje, poboljšanje sustava, korak po korak, zajedno smo jači.
Inclusive education through arts and games
Odgojiteljica Ljubica Školnik i logopedinja Anja Zorko prisustvovale su KA1 mobilnosti pod nazivom „Inclusive education through arts and games“ koja se odvijala 5 dana u Barceloni, Španjolska.
Tečaj je namijenjen nastavnicima i školskom osoblju od predškolske razine do osnovnog, srednjeg, strukovnog obrazovanja, obrazovanja odraslih i osoba s posebnim potrebama i svima onima koji zainteresirani za stvaranje okruženja pogodnog za učenje u inkluzivnoj skupini ili razredu. Metodologija se temelji na teoretskoj nastavi i prikazima primjera dobre prakse te raspravama i usporedbama iskustava, s ciljevima isticanje važnosti okruženja pogodnog za učenje u inkluzivnom razredu, stjecanja vještina za stvaranje okruženja pogodnog za učenje, razumijevanja uloge umjetnosti i igara u razvoju interpersonalnih vještina za učenje i suradnju, upravljanje ponašanjem i olakšavanje samousmjerenog učenja i otkrivanja, upoznavanja sa različitim igrama i umjetničkim aktivnostima koje se mogu koristiti radi lakšeg učenja i upravljanja ponašanjem u inkluzivnoj učionici, razvijanje komunikacije, suradnje, prezentacije, rješavanja problema, pregovaranja, vještina kritičkog i kreativnog mišljenja, pružanja i primjena kreativnih ideja i praktičnih resursa za uspješnu provedbu umjetničkih aktivnosti i aktivnosti temeljenih na igrama za podršku uključivanju u razred, poboljšanja komunikacijskih vještina na engleskom jeziku (službeni jezik tečaja), promicanja interkulturalne svijesti.
Intercultural education – The Answer to Cultural Diversity in the Classroom
Odgojiteljice Ankica Huf i Martina Štoos prisustvovale su KA1 mobilnosti pod nazivom „Intercultural education – The Answer to Cultural Diversity in the Classroom“ koja se odvijala 6 dana na Cipru.
Za vrijeme boravka na mobilnosti provodili su razne aktivnosti poput aktivnosti zagrijavanja, prezentacije sudionika, aktivnosti za kulturnu svijest i izražavanje, team building aktivnosti, aktivnost grupnog rada i prikupljanje podataka za grupni rad, posjetili su stari grad Limassol i provodili aktivnosti u gradskom središtu, nadalje provodili su aktivnosti koje potiču komunikaciju, interkulturalne aktivnosti u multikulturalnoj učionici, aktivnosti koje jačaju osjećaj pripadnosti, umjetničke aktivnosti, aktivnosti za suočavanje s rasističkim i nasilničkim incidentima, posjetili su Nikoziju (jedini podijeljeni glavni grad u Europi) i tamo prikupljali podatke za grupni rad te su naposljetku prezentirali grupni rada članovima tima. Kroz aktivnosti naučili su raspravljati o pitanjima različitosti, razumjeti razlike, razumjeti kulturnu raznolikost i multikulturalizam. Naučili su ciljeve, uloge, karakteristike i modele interkulturalnog obrazovanja, načine upravljanja različitostima u učionici i stvarati inkluzivnu kulturu u ustanovi te važnost kulturne svijesti i razumijevanja kultura. Naučili su razgovarati o integraciji interkulturnog sadržaja kroz područja kurikuluma i identificirati mogućnosti. Naučili su koristiti ICT alate za komunikaciju u učionici, interkulturni dijalog i pronalaženje izvora te smo značajno poboljšali svoje znanje engleskog jezika.
The Finnish approach to children with special needs: promoting learning and growth
Posljednja mobilnost „The Finnish approach to children with special needs: promoting learning and growth” provedena je u Firenci u ožujku 2024. kojoj su prisustvovale odgojiteljice Tihana Mufić i Sandra Šimunić. Naglasak ove edukacije bio je na upoznavanju finskog modela obrazovanja, neuropsihijatrijskih dijagnoza kod djece i razlika između ADD-A, ADHD-A, autizma i Aspergerovog sindroma. Odgojiteljice su predstavile svoj grad i ustanovu iz koje dolaze putem prezentacije te svoj profesionalni razvoj. Finski model obrazovanja je jedan od najboljih u svijetu. Njihov obrazovni sustav teži jednakosti za sve, neovisno o socijalnom statusu i ostalim mogućnostima. Naglasak je na ranoj intervenciji, djeca su u fokusu pedagoškog plana. Učitelj slijedi kurikulum, ali sam bira metode učenja. Na edukaciji su predstavljeni različiti modeli rada i digitalni dnevnici, te su razmjenjivana iskustva u podučavanju s kolegama iz drugih država, Nizozemske, Danske, Litve i Latvije. Sudionici su osnaživani u području identifikacije djece s teškoćama u razvoju, pristupu i izazovima u radu. Upoznali su se s primjerima dobre prakse inkluzivnih škola te razmijenili kreativne ideje za pomagala u odgojno-obrazovnom radu. Kao primjer dobre prakse inkluzivnih škola prikazano je nekoliko je video isječaka. Raspravljalo se o tome što je dobar učitelj i koje su njegove karakteristike. Sudionici su podijelili svoja iskustva o učiteljima koji su utjecali na njihov život te su iskusili vježbu samoprocjene (jake i slabe strane). Također, razmijenili su mnoge igre koje pomažu opuštanju i povezivanju grupe.