Mobilnosti projekta "Strong teachers for strong children"
Promatranje rada u Dječjem vrtiću Ösp u Reykjaviku
U sklopu Erasmus+ akreditiranog projekta “Strong teachers for strong children”, logopedinja Anja Zorko i odgojiteljica Ana Gabričević sudjelovale su na job shadowing-u tj. promatranju rada u Dječjem vrtiću Ösp u Reykjaviku od 07.10. 2024. do 11.10.2024.
Predškolska ustanova Ösp otvorena je 1980.godine i pohađa je 50-tak djece smještene u tri odgojne skupine. Djeca koje polaze vrtić su različitih nacionalnih pripadnosti te jako mali broj djece govori islandski jezik. Zbog toga se u radu ustanove stavlja naglasak na pružanje bogatog jezičnog okruženja, promicanje jezičnog razvoja, ekologiju i kulturnu raznolikost. Također sudjeluju u projektu: “Jezični razvoj i pismenost u Fellahverfiju” kojim potiču kod djece stvaranje pozitivne slike o sebi kao nekome tko može ostvariti svoje snove.
Posjet je isplanirala ravnateljica Dječjeg vrtića Ösp Halldóra Sigtryggsdóttir te je u planu osim boravka u Dječjem vrtiću Ösp bio i obilazak još četiri vrtića u Reykjaviku. Radi se o dječjim vrtićima Bríetartún, Múlaborg, Suðurborg i Sólborg . Tijekom posjeta vrtićima imale su priliku upoznati rad svakog posebno. Zajednički i osnovni ciljevi svih vrtića su inkluzija i komunikacija na islandskom jeziku.
Logopedinja i odgojteljica su sudjelovale u neposrednom radu s djecom s odgojiteljima i rehabilitatorima koji se osim u skupinama provodio i individualno, odnosno u paru. U svim vrtićima se kao podrška radu, a radi lakšeg razumijevanja i komunikacije, koriste vizualna pomagala vidljiva u svakoj sobi dnevnog boravka, Važan dio odgojno obrazovnog rada je boravak na zraku koji je redovito dva puta dnevno bez obzira na vremenske uvjete jer i djeca i odgojitelji imaju osiguranu prikladnu odjeću.
Osim boravka u vrtiću odgojiteljica i logopedinja su posjetile i „Social center“ koji pruža podršku svim ustanovama u okrugu u smislu pomoći stručnih službi.
U vrtićima je zaposlen veći broj odraslih osoba čiji se broj određuje prema dobi i broju djece kao i broju djece s teškoćama u razvoju, zbog čega sve osobe u radu s djecom nisu odgojitelji. Osnovni uvjet za rad s djecom je znanje islandskog jezika.
Posjet vrtiću Ösp i ostalim vrtićima u Reykjaviku rezultirao je sa puno novih znanja i kreativnih ideja koje će se pokušati implementirati u odgojno obrazovni rad vrtića Maslačak i šire.
Promatranje rada u Dječjem vrtiću Die Kinderfreunde u Beču
U sklopu projekta Erasmus + ravnateljica DV-a Maslačak, Gordana Anna Hübl, odgojiteljicaTihana Mufić i edukacijska rehabilitatorica Irena Vresk posjetile su Vrtić Die Kinderfreunde u Austriji u Beču u studenom 2024. godine. Upoznavale su se sa inkluzivnom praksom toga vrtića u periodu od 12.11.24. do 14.11.24. godine.
Vrtić Die Kinderfreunde (u prijevodu Vrtić prijatelj djece) osnovan je davne 1908. godine, na inicijativu roditelja radničke klase koji su željeli poboljšati kvalitetu života, odgoja i obrazovanja svoje djece. Vrtić osobito njeguje 6 temeljnih ljudskih vrijednosti: jednakost, pravednost, sloboda, mir, različitost i solidarnost. Osnovna prioritetna područja su dobrobit djeteta i težnja za time da SVA djeca uživaju i žive dječja prava. U vrtiću aktivno rade na prepoznavanju i uklanjanju isključivih i isključujućih struktura i prepreka pristupu kako bi postigli uključenost u najopsežnijem smislu.
Vrtić Kinderfreunde je od rujna 2023. godine uključen u projekt „Dječji vrtić Svjetionik prijatelj djece“ s ciljem implementacije dječjeg vrtića koji omogućuje najbolje obrazovanje za svu djecu: uključivanje djece s većim teškoćama, uklanjanje (fizičkih ili psihičkih) prepreka, teškoća, financijskih ili društvenih nedostataka, u fokusu su vrijednosti i načela Vrtića, obrazovni prostori usmjereni su na dijete te omogućuju fleksibilnost, kreativnost i pokret. Ostali su ciljevi: interdisciplinarnost, bolji omjer stručnjaka i djece, timski pristup, sudjelovanje svih sudionika i ciljnih skupina (roditelji i djeca, zaposlenici, partneri…), suradnja s lokalnim partnerima, bolja ponuda za djecu i roditelje.
Vrtić je inkluzivan i integrativan – u njemu borave djeca različite nacionalne pripadnosti, djeca migranta, djeca kojima njemački nije materinji jezik. U svaku skupinu uključena su djeca u riziku socijalne isključenosti (djeca odstupajućeg razvojnog statusa, djeca iz obitelji manjinskog kulturnog identiteta, djeca izložena neprimjerenim uvjetima odrastanja). Zahvaljujući gore navedenom projektu u svakoj je skupini zaposleno po nekoliko odgojitelja, edukacijskih rehabilitatora i pomagača za djecu s teškoćama, a i oni su različite nacionalnosti i kulturalne i vjerske pripadnosti. Svi djelatnici imaju dodatnu edukaciju za rad u inkluzivnom okruženju. Kako bi se olakšala komunikacija i razumijevanje, u vrtiću je sveprisutna vizualna podrška, od naziva skupine na ulaznim vratima do vizualnih rasporeda, komunikacijskih ploča i kartica, naziva centara u svakoj skupini. U prostoru dominira minimalizam – dva do tri stola, didaktički materijal uredno spremljen na police, minimalizam namještaja, mirni kutić, tepih na podu za aktivnosti u krugu. Prostor je kreiran na način da se djeci omogućuje fleksibilnost, kreativnost i kretanje. Mnogo vremena posvećuje se planiranim aktivnostima u krugu, čime se njeguje osjećaj pripadnosti i pomaže se djeci u usvajanju njemačkog jezika. Osobito su dojmljive dječje razvojne mape te tranzicijske mape za djecu školske obveznike. Teme djetetove razvojne mape su sljedeće: Ja, Ja mogu, Obitelj i prijatelji, Što radimo u vrtiću, Osjećam. Prijelazna razvojna mapa usredotočuje se na područja koja se provjeravaju tijekom procjene spremnosti za školu. Svako dijete izrađuje svoju mapu s voditeljem skupine i to mu omogućuje samopouzdanje, samoprocjenu, bilježenje uspomena i razvojnih postignuća. U sklopu ovog projekta nude se brojne usluge djeci i njihovim roditeljima, od rane intervencije, psihološke pomoći i podrške korisnicima, dodatnih programa i aktivnosti, vanvrtićkih programa i sadržaja za djecu do kafića za roditelje gdje mogu razmjenjivati svoja iskustva i brige.
Posjet vrtiću Kinderfreunde u Beču inspirirao je novim i kreativnim idejama koje će biti predložene na fokus grupama i refleksivnim sastancima u vrtiću s mogućnošću da se neke ideje implementiraju u rad dječjeg vrtića Maslačak, ali i šire. Promatranje rada u predškolskom sustavu u drugoj zemlji ukazuje na potrebu za proširivanjem suradnje s lokalnom zajednicom i traganjem za resursima koji još možda nisu prepoznati u odgojno obrazovnoj struci, među roditeljima i u zajednici.
„Team Strength: Teambuilding, Groupwork & Leadership“
Odgojiteljice Ankica Huf i Sandra Šimunić prisustvovale su mobilnosti K1 Erasmus+ pod nazivom „Team Strength: Teambuilding, Groupwork & Leadership“ koja se odvijala u Valenciji, u Španjolskoj, u trajanju od pet dana u organizaciji udruge Esmovia.
Tečaj je namijenjen učiteljima, odgojiteljima i ravnateljima koji rade u timu i žele unaprijediti kako svoje vještine tako i vještine svojih učenika. Održavao se na engleskom jeziku te su sudionici imali priliku usavršiti i svoje znanje stranog jezika. Naglašena je i važnost neverbalne komunikacije kroz geste, osmijehe i pokrete.
Ishodi učenja su:
-koncepti vodstva i motivacije
-jednostavne aktivnosti koje se mogu provoditi u učionici
-naučiti kako motivirati
-razumjeti uspjeh uvjerenja (proširivati naša uvjerenja)
-uključiti se u nove kreativne aktivnosti kako bi razumjeli svoju timsku ulogu i uloge drugih
-poticati međukulturalnu razmjenu između različitih zemalja
-produbiti kako davati i primati povratne informacije
-uključiti se u proces samorefleksije kroz otvorene razgovore
-shvaćanje kako reagiramo na sukob i na rješavanje problema
-samosvijest i znanje o sebi kao članu tima, razumijevanje svojih ograničenja i ograničenja drugih radi povećanja empatije i razumijevanja kada se pojave sukobi i poteškoće u timovima
Kako je tema edukacije teambulding odgojiteljice su sa drugim kolegicama iz Litve, uz stručnog vodiča obišle stari dio grada a jednu večer su posjetile Flamenco show (španjolski tradicionalni ples uz tradicionalnu glazbu i pjevanje).
Naglasak edukacije je na zajedničkim interesima, smijehu i šali, zajedničkom druženju i upoznavanju svake osobe kao pojedinca koji je bitan za dobro funkcioniranje tima.
Odgajateljice su posjetile i katoličku školu Colegio Pureza de Maria u koju idu djeca od 3-18 godina. To je kombinacija odgojno obrazovnog sustava od vrtića do srednje škole. Upoznale su španjolski obrazovni sustav, učitelje, projekte na kojima rade, obišle prostore vrtića. U školi je cilj poticanje humanosti, znanja te zdrave i kvalitetne suradnje između učitelja i učenika.